Praca zdalna

Praca zdalna czy stacjonarna?  Każde opcja ma swoje wady i zalety. Pracy zdalna ma niezaprzeczalne zalety, szczególnie w naszych aktualnych pandemiczno- lockdownowych czasach,  gdzie wielu z nas nie miało żadnego wyboru jak przenieść się z pracą do domu. Ale nie zapominajmy że są i również zalety pracy w biurze.

Dlatego w kilku zadaniach postaram się pochylić się nad tym tematem,  i odpowiedzieć na pytanie, czy praca stacjonarna, czy zdalna, jest lepszym rozwiązaniem.

Główną zaletą praca zdalnej jest to że usuwa zakłócenia, z którymi czasem mierzymy się pracując w biurze. Głośne rozmowy współpracowników, dzwoniące telefony, nie pomagają.  Jeśli do pracy potrzebujesz ciszy i skupienia, to ta ograniczona ilość interakcji z innymi ludźmi, na pewno pomaga być ci produktywnym, i bardziej wydajnym, to możesz rozważyć ubieganie się o stanowisko zdalne.

Jednak największą zaletą pracy zdalnej, która przekonuje większość pracodawców do zezwolenia na taką formę pracy jest oszczędność czasu i pieniędzy. Eliminując tylko codzienne dojazdy do pracy, oszczędzasz tysiące złotych rocznie,  koszt paliwa, parkingu lub biletów komunikacyjnych. Nie wspominając o setkach godzin poświęconych na czas dojazdów. Ma to również przełożenie na nasze zdrowie. Siedzenie przez osiem godzin biurze, o potem godzinę czy dwie w samochodzie, wpływa wyjątkowo niekorzystnie na nasze ciała, i  długofalowo będzie skutkowało tak zwanymi chorobami cywilizacyjnymi.

Praca stacjonarna

Największą zaletą pracy stacjonarnej, jest kontakt z innymi ludźmi. Człowiek jest zwierzęciem stadnym?

Bezpośrednia  komunikacja między współpracownikami jest dużo lepsza. Korzystamy mimiki, gestów i mowy ciała, a nawet tonu głosu. Tego nie można przekazać za pośrednictwem maila. Pracując stacjonarnie, mamy też szansę na szybsze zdobycie doświadczenia i podniesienie swoich kwalifikacji dzięki bezpośrednim kontaktom z  doświadczonymi współpracownikami. Kolejnym pozytywnym aspektem pracy w biurze jest bycie częścią zespołu, a jeśli czujemy się członkiem zespołu to jesteśmy bardziej lojalni wobec firmy.

Dlatego jeżeli nadal się  zastanawiasz podsumujemy to aby ułatwić podjęcie decyzji.

Jeśli Twoja praca wymaga ciszy i spokoju, to  jeśli realizujesz ją w tradycyjnym biurze, na pewno czasem nie jest łatwo. Jeśli jednak potrafisz się zaadoptować do hałasu otoczenia, to pamiętaj że siedzenie przez osiem godzin dziennie naprawdę nie jest dobre dla Twojego ciała. Na koniec nie można również pominąć tematu zanieczyszczenia środowiska generowanego przez nasze dojazdy do pracy. To właśnie są niekwestionowane minusy pracy tradycyjnej, które należy podkreślić.

Na szczęście jeśli pracujecie na naszym na  systemie xTur nie musicie wybierać. Możecie pracować i w domu i w biurze ?