Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) opublikowało dane pokazujące wzrost ilości odbytych podróży lotniczych spowodowany zniesieniem ograniczeń związanych z COVID-19.

W okresie do 8 lutego liczba sprzedanych biletów wyniosła 49 proc. w porównaniu do 2019 roku z tego samego okresu miesięcznego. Tymczasem około 25 stycznia liczba sprzedanych biletów wyniosła 38 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 roku. IATA twierdzi, że wzrost ilości rezerwacji biletów jest spowodowany  złagodzeniem ograniczeń granicznych przez wiele krajów na całym świecie.

Raport IATA przeanalizował ograniczenia dotyczące podróży na 50 głównych kierunkach lotniczych na świecie, ujawniając, że coraz więcej krajów pozwala na wjazd zaszczepionym podróżnym. Raport pokazuje, że 18 z nich  jest otwartych dla podróżnych, którzy są już zaszczepieni bez wymogów kwarantanny lub testów przed wyjazdem.

Kolejne 28  jest otwartych dla zaszczepionych podróżnych bez kwarantanny, co stanowi około 50 procent popytu w 2019 roku. Natomiast 37 rynków jest otwartych dla podróżnych zaszczepionych w różnych warunkach (18 nie ma ograniczeń, inne wymagają testów lub kwarantanny lub obu), co stanowi około 60 procent zapotrzebowania porównując poziomem z 2019 roku.

Wśród krajów, które w ostatnim czasie złagodziły ograniczenia w podróżowaniu, są również te, które do tej pory bardzo rygorystycznie do tego podchodziły, czyli Australia, Francja, Filipiny, Wielka Brytania, Szwajcaria i Szwecja.

Ostatnie postępy są naprawdę  imponujące,  ale świat nadal  pozostaje daleko od poziomu z 2019 r. Trzynaście z 50 największych rynków turystycznych nadal nie zapewnia łatwego dostępu dla zaszczepionych podróżnych. Obejmuje to główne gospodarki, takie jak Chiny, Japonia, Rosja, Indonezja i Włochy.

IATA, wzywa do usunięcia wszelkich barier w podróży, w tym kwarantanny i testów dla osób które są w pełni zaszczepione szczepionką zatwierdzoną przez WHO, a także dla niezaszczepionych podróżnych z ujemnym wynikiem testu antygenowego.